1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası
30 Mart 2018

                                                                                                                     1-7 NİSAN ULUSAL KANSER HAFTASI   

       Kanser, dünyada hemen her ülkede mortalite (ölüm) ve morbidite (hastalık) oranları açısından önde gelen bir halk sağlığı sorunudur. Görülme sıklığının zaman içinde artması önümüzdeki dönemde daha da önemli hale geleceğini işaret etmektedir. Kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemini artırmak, toplumda kansere karşı farkındalık oluşturarak halkın duyarlılığını artırmak, eğitimler düzenlemek, taramaalar yapmak, önlenebilir ve erken yakalanabilir kanserlerin morbidite(hastalık) ve mortalitesini (ölüm) azaltmak amacıyla 2011 yılında 81 ilde 82 KETEM kurulmuştur. Yozgat’ta ise 2009 yılından beri KETEM hizmet vermektedir.

        İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet veren KETEM(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) ‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ sloganıyla halkımızın konu hakkında bilinçlenmesini, hasta olmayan insanların korunma yöntemini öğrenmesine ve hastalığa yakalanan insanların erken teşhis sayesinde hayatlarının korunmasını hedeflemektedir.

                                   Uygulanan Kanser Tarama Programları

  • Rahim Ağzı Kanser Taraması: 30-65 yaş arası kadınlar (HPV Testi ile tarama )
  • Meme Kanseri Taraması: 40-69 yaş arası kadın (Mamografi)
  • Kolorektal Kanser Taraması: 50-70 yaş arası kadın/erkek (Gaitada Gizli Kan Testi ile Tarama )

             Bütün bu taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkanları artacak ve hastalarımızda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir.

       Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan tarama programları kapsamında ilimizde yapılan çalışmalarda İl Sağlık Müdürlüğü olarak, sağlık personelini ve halkı konu hakkında bilinçlendirmek için eğitim çalışmalarına ağırlık verilmiş, basın aracılığı ile farkındalık çalışmaları hızlandırılmış ve ekip oluşturularak Gezici Mobil Tarama Aracı ile merkez ve ilçe köylere gidilerek hedef nüfus taramaları yerinde devam etmektedir.

      Kanser Taramaları  KETEM, Toplum Sağlığı Merkezlerimizde, Aile Sağlığı Merkezlerimizde,Sağlık Evlerinde ve Mobil Kanser Tarama Aracımızda ÜCRETSİZ  yapılmaktadır.                                 

                           KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR !