overlay

İLİMİZ ALTIN BEBEK DOSTU İL ÜNVANINI ALDI!

                                                                         
                                                                           ALTIN BEBEK DOSTU İL YOZGAT

           Bakanlığımız tarafından anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Bu program çerçevesinde, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlıkları ve doğum hizmeti veren hastanelerden oluşturulan ekipler konu ile ilgili eğitilmekte ve aldıkları eğitim doğrultusunda hastane uygulamalarını geliştirmektedirler. Hastane uygulamalarının yanında yaptıkları sosyal aktivitelerle bölge halkının anne sütü ve emzirme konularında bilinçlendirilmesini sağlayan iller arasında başarılı olanlar ‘Altın Bebek Dostu İl Plaketi’ ile ödüllendirilmektedir.

         Yozgat  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından ilimizde bulunan hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde ve Resmi Kurumlarda başarılı programlar planlanarak hayata geçirilmiştir. Halkımıza yönelik anne sütü ve emzirme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla birçok sosyal faaliyetler düzenlenmiştir.

       “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünce yürütülen başarılı çalışmalar sonucunda; 30 Aralık 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Anne Sütü Üst Komitesi kararı ile İlimiz 'Altın Bebek Dostu İl' unvanını almaya uygun görülmüştür.Emeği geçen personellerimize teşekkür ederiz.