Kızılay Haftası (29 Ekim- 4 Kasım)
30 Ekim 2018

KIZILAY HAFTASI (29 Ekim- 4 Kasım)

KIZILAY, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur. 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. 

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır.

Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyet sunar.

2018’de yapılan Kızılay faaliyetlerinden birkaçı aşağıda verilmiştir:

-‘Minik Ayaklar Üşümesin’ projesiyle Türkiye’de binlerce çocuğa ayakkabı ulaştırılmıştır.

- Irak’ta Ekim ayında ihtiyaç sahibi 500 kişiye gıda, giysi ve hijyen malzemesi dağıtılmıştır.

-Ankara’da gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlerle değerlendirmelerini ve topluma aktif bir birey olarak katılmalarını sağlamak amacıyla Gençlik Merkezi kurulmuştur.

- Kızılay, 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve tsunami yaşayan Endonezya’da Türkiye’den getirdiği çadırlarla geçici barınma merkezleri oluşturmuş ve afetzedelere gıda ve hijyen malzemesi dağıtmıştır.

- Kızılay, Bangladeş’de Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacını karşılayacak gıda yardımı yapmıştır. Kampta barınma üniteleri kurulmuş buradaki ailelere günlük ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla güneş enerji sistemi ile evlerin ve sokakların aydınlatılması, derin su kuyuları ile güvenli su temini, tuvalet, banyo, çamaşırhane, toplum merkezi, çocuk oyun alanı, voleybol sahası gibi üniteler inşa edilmiştir.

- Moldova’nın Gagavuzya Özerk Bölgesi’ndeki ihtiyaç sahipleri için medikal yardımda bulunulmuş; tekerlekli sandalye,  kan basıncı ölçüm cihazı, işitme cihazı, koltuk değneği ile alüminyum baston dağıtılmıştır.

- Uzun süredir çatışmaların yaşandığı Yemen’deki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılay, gıda yardımlarının yanı sıra rehabilitasyon çalışmaları da yürütmektedir. Herhangi bir yaralanmaya ya da olumsuz sağlık koşullarına karşı nasıl müdahale edileceğine dair eğitimler verilmiştir.

- Türk Kızılay’ı Somali Mogadişu’da bulunan Kadın Cezaevi’nde kalan mahkûmlara yönelik meslek edindirme kurslarından Türk Kızılay tarafından kurulan dikiş atölyesiyle “Dikiş Eğitimi Projesi’’ni hayata geçirmiştir.

 - Kastamonu’nun Küre ilçesine bağlı İğdir köyünde çıkan yangında zarar gören vatandaşlara gıda, mutfak seti, yatak ve battaniye yardımında bulunulmuştur.

 - Kuraklıktan olumsuz etkilenen Somali’ye 2011 yılından bu yana kesintisiz olarak insani yardımda bulunan Kızılay, bu defa oyuncaklarla çocukların yüzünü güldürmüştür.

-Doğuştan engelli olan, Kızılay’ın tedavi için İdlip’den İstanbul’a getirdiği 8 yaşındaki Suriyeli Maya Meri, protez bacaklarına kavuşmuş, ilk kez sokakta yürümenin keyfini çıkarmıştır.

-Türk Kızılay Gençlik Kamplarına katılan öğrenciler, alanında uzman kişilerden afete hazırlık ve ilk yardım eğitimleri almıştır.

-Ordu’da meydana gelen selden dolayı olumsuz etkilenen binlerce selzedeye çadır, battaniye, mutfak seti, hijyen seti ve benzeri malzemeler ile sıcak yemek dağıtımı yapılmıştır.

- Türkiye genelindeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'nda (YİBO) eğitim gören öğrencilerin eğitim ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “Geleceğe El Uzat” isimli yardım kampanyası başlatılmıştır.

- ‘’Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere yetimler adına dünyanın dört bir yanında iftar sofraları kurulmuştur.

- Gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren başarıyla yürüten ve Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için çalışan Türk Kızılay’ı, 2018 yılının ilk 6 ayında 1.288.929 ünite kan bağışı almıştır.